18 stycznia 2016 Udostępnij

ABC wynajmu samochodów

Wraz z rozwojem polskiej turystyki, rośnie również zainteresowanie wynajmem pojazdów. Jednakże jak to w wielu tego typu przypadkach bywa, wraz ze wzrostem popularnoście tego typu usług, zwiększa się ryzyko trafienia na nieuczciwą firmę zajmującą się wynajmem pojazdów. Jak wygląda cały proces wynajmu oraz jak zminimalizować ryzyko trafienia felernej oferty - na te i inne pytania, odpowiedź znaleźć można w poniższym tekście. Wbrew powszechnej opinii, procedura wynajmu samochodu nie jest skomplikowana. Wiele firm zajmujących się wynajmem samochodów daje możliwość rezerwacji telefonicznej.

Wypożyczalnie bardzo często posiadają własne strony internetowe na których znaleźć można nie tylko informacje dotyczące usługi oraz wstępnych kosztów, ale i specjalnie formularze rezerwacyjne. Zanim podejmiemy decyzję o wynajmie u konkretnej firmy, warto przyjrzeć się cenie. Nieuczciwy kontrahent poda jedynie cenę początkową - bez podatku Vat, opłat dodatkowych, warto więc upewnić się już na początku co zawiera sugerowana przez pracownika wypożyczalni cena. Drążąc temat kosztów wynajmu, nie sposób jest ominąć wątku depozytu. Jego wielkość uzależniona jest od klasy samochodu, który zostanie wypożyczony - proporcjonalnie - im lepszy samochód, tym większy depozyt.

Dobrą wiadomością jest to, że depozyt podlega zwrotowi. Przejdźmy do formalności. Będąc obywatelem Unii Europejskiej, by wynająć samochód wystarczy dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i prawo jazdy. W nieco gorszej sytuacji są turyści ze Stanów Zjednoczonych lub Azji, gdyż od nich wymaga się Międzynarodowego Prawa Jazdy - które uprawnia do prowadzenia pojazdów za granicą, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednocześnie jest to potwierdzenie, że osoba która chce wynająć samochód posiada ważne na terenie danego kontynentu prawo jazdy. Nieco więcej formalności pojawia się wtedy, gdy wynajmujemy samochód w imieniu firmy. Wtedy też, konieczne jest okazanie nie tylko dokumentu tożsamości, prawa jazdy, ale również dokumentów firmowych.

Bartosz Kuźniar

Organizator wycieczek po Krakowie i okolicach.