20 stycznia 2016 Udostępnij

Dobre prognozy dla rynku wynajmu aut w Polsce

Długoterminowy wynajem samochodów od razu stał się wyjątkowo popularny wśród małych i średnich firm w naszym kraju. Ma on niewątpliwe przewagi nad leasingiem. Chodzi oczywiście o brak kosztów związanych z ubezpieczeniem i serwisem oraz możliwość wymiany samochodu w czasie umowy. Do odbiorców prywatnych wiedza o zaletach tego podejścia docierała znacznie wolniej, ale w końcu i oni zrozumieli, że korzystanie z samochodu bez nabywania jego własności może być dobrym pomysłem.

Największym zainteresowaniem zaczyna cieszyć się wynajem na krótki lub średni okres czasu. Ta metoda jest bardzo popularna za naszymi zachodnimi granicami i stamtąd też przyszła na nie moda. Nasi rodacy w czasie wyjazdów zagranicznych realizowanych poprzez połączenia lotnicze pozostawali bez środka transportu i podpatrując miejscowych, zaczęli wypożyczać auta na krótki czas. Miało to miejsce głównie w basenie Morza Śródziemnego.

Przyzwyczajeni do wygody, po powrocie do kraju także chcieli korzystać z równie użytecznych ofert. Okazało się, że nie jest to problemem. Cały czas jeszcze największą cześć naszego rynku stanowią różnego rodzaju wyjazdy szczególne, kiedy rodzina chce mieć większe i wygodniejsze auto na spokojny wyjazd. Tacy klienci stawiają oczywiście w pierwszej kolejności na duże, wygodne samochody rodzinne, ale nie są oni jedynymi użytkownikami takich pojazdów.

Coraz większa liczba klientów decyduje się na samochody luksusowe lub sportowe, którymi mogą się nacieszyć w czasie korzystania z nich. Równocześnie rośnie też popularność samochodów typu SUV. Na razie wszystkie samochody niestandardowe, pojazdy rzadko spotykane na naszych drogach, należy traktować jeszcze przede wszystkim jako ciekawostkę, ale także na nie popyt wyraźnie rośnie. Niezależnie od tego, jaki konkretnie typ samochodu klienci wybierają, zdecydowanie nastawieni są oni na wysoki komfort jazdy. Oprócz idealnego stanu technicznego oznacza to głównie bogate wyposażenie. Klimatyzacja czy komplet systemów bezpieczeństwa to podstawa.

Natalia Bronek

Doradca wynajmu samochodów osobowych.