8 stycznia 2016 Udostępnij

Inna strona wynajęcia auta.

Wiele osób myśli, że idea wypożyczania aut to pomysł nowy i z nieciekawą historią. Nic bardziej mylnego, ponieważ już w starożytności można było wynająć rydwany czy inne środki ówczesnego transportu. Pomysł został na nowo wprowadzony w życie i spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych w roku 1915, przez Joe Saundersa. Joe skonstruował pierwsze urządzenie do pomiaru przejechanych kilometrów, dzięki czemu mógł swój biznes wprowadzić w życie. W owych latach samochód uważany był za symbol bogactwa i prestiżu, na zakup mogli pozwolić sobie tylko najzamożniejsi mieszkańcy, więc wypożyczanie auta na krótki okres, tak aby pokazać się u klienta czy wśród znajomych okazało się strzałem w dziesiątkę. Firma w przeciągu krótkiego czasu otworzyła filie również w innych stanach i z roku na rok pojawiały się nowe punkty.

Pojawiła się także konkurencja, wśród której największym graczem byli John Hertz oraz Walter L. Jacobs, którzy jako pierwsi otworzyli wypożyczalnię aut w Chicago. Niestety II wojna światowa nieuchronnie zniweczyła cały biznes i spowodowała wielki krach. Po zakończeniu wojny, sytuację wykorzystał na swoją korzyść Warren Avis, który stworzył sieć wypożyczalni przy lotniskach. Najczęstszymi użytkownikami byli wtedy żołnierze powracający lub wyjeżdżający na front. W dzisiejszych czasach wynajęcie samochodu wygląda już zupełnie inaczej niż w ubiegłym wieku. Ta usługa została spopularyzowana na całym świecie i korzysta z niej miliony osób. Okazało się w, ze wynajęcia auta oszczędza wiele kłopotów związanych z komunikacją i przemieszczaniem się pomiędzy miastami. Z wynajęcia korzystają głównie turyści, dla których okazało się to największą zaletą i udogodnieniem.

Wypożyczenia auta daje możliwość zwiedzania i zobaczenia wielu miejsc, które normalnie byłyby poza zasięgiem. Jeśli ktoś udaje się w podróż służbową, również najczęściej korzysta z usługi „rent a car”, ponieważ oszczędza to czas i ogranicza kłopoty związane z dojazdem do klienta. W Krakowie wypożyczalnie samochodów zyskały na popularności dzięki olbrzymiemu rozwojowi turystyki w tym regionie Polski. Jest to jedno z najpiękniejszych i najlepiej przygotowanych dla turystów miast w naszym kraju. Z Krakowa łatwo przejedziemy do Wieliczki, do Niepołomic czy do Zamku w Pieskowej Skale, czyli do miejsc obleganych przez turystów. Komunikacja autobusowa nie zawsze jest wygodnym środkiem transportu, więc wiele osób decyduje się na wynajem auta.

Zobacz również: Artykuł o samochodach elektrycznych

Bartosz Kuźniar

Organizator wycieczek po Krakowie i okolicach.