25 stycznia 2016 Udostępnij

Na co zwrócić uwagę wynajmując samochód?

Powodów by wynająć samochód jest wiele, równie dużo istnieje również rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę decydując się na ten proceder. Wyobraźmy sobie sytuację. Przez cały rok pracujesz, gromadzisz środki by w odpowiednim czasie nareszcie odpocząć w gronie rodzinnym. Z przyczyn od Ciebie niezależnych, zmuszony jesteś do wynajmu samochodu. Jednakże wybór nie jest prosty, ponieważ nie każdy samochód spełnia Twoje oczekiwania. Ze względu na to, że są to wakacje rodzinę od samochodu wymagasz odpowiedniego wyposażenia. W odpowiedzi na taką potrzebę, firmy zajmujące się wynajmem samochodu zapewniają swoim klientom dodatkowe wyposażenie. Oczywiście wiąże się to z dodatkową opłatą. Podróżując z dziećmi,musisz zaopatrzyć auto w foteliki i podkładki, w tej sytuacji musisz liczyć się z dodatkową opłatą.

Zazwyczaj cena nie przekracza trzydziestu złotych za dobę. Nie należy również zapominać o elementach ułatwiających poruszanie się po nieznanych trasach (nawigacja GPS) oraz tych które umilają podróżowanie(telefon, drobny sprzęt elektroniczny,wi-fi). Koszt takich przyjemności waha się od pięciu aż do czterdziestu złotych za dobę. Na niekorzyść klientów przemawia również to, że wyjazd za granicę również traktowany jest jako opcja dodatkowa. W tym przypadku, ceny lansują się na poziomie od piętnastu do czterdziestu złotych za cały okres wynajmu. Wraz z rosnącą popularnością wynajmu samochodów, radykalnie rozrasta się oferta wypożyczalni. Obecnie, firmy są w stanie doposażyć samochód w co tylko ich klient sobie zażyczy. Popularność tej usługi niesie jednak z sobą również negatywne zjawiska. 

Planujc urlop wynajętym samochodem nie możemy zapominać, także o wszystkich kosztach związanych z podróżowaniem pod autostradach głównie za naszą południową i zachodnią granicą. Jeśli więc chcemy wyskoczyć z Krakowa na Słowację lub do Czech, powinniśmy być świadomi tego, że musimy na własną rękę zaopatrzyć się w winiety. Wiele osób nie czytając dokładnie umowy jest przekonana, że tego typu koszty wliczone są w wynajem samochodu. Jeśli w ostatniej chwili zdaliśmy sobie sprawę z braku aktualnej winiety na utostradę, możemy łatwo skorzystać ze sklepu z winietami online

Wśród funkcjonujących ofert, nie trudno trafić na taką, która będzie obejmować tzw." ukryte koszty". Na co więc zwracać uwagę? Przede wszystkim przejrzeć dokładnie umowę wynajmu, szczególnie pod kątem następujących aspektów: - kwota końcowa wynajmu, - opłaty przygotowawcze, - limit kilometrów, - mycie samochodu, - udział własny w szkodzie komunikacyjne. Jednak każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z jakąkolwiek umową, że zazwyczaj są one napisane językiem niezrozumiałym dla przeciętnego człowieka. Dlatego mówiąc po "ludzku" - najważniejsza przy wynajmie samochodów jest cena, dodatkowe koszty oraz ubezpieczenie. To bardzo ważne, ponieważ wynajem pojazdu może okazać się koszmarem i do tego bardzo kosztownym. Nie warto zatem ryzykować, narażając się na koszty - przeczytaj umowę, przemyśl decyzję - ciesz się urlopem na który zasłużyłeś.

Natalia Bronek

Doradca wynajmu samochodów osobowych.